Media

Mariusz Kwiecień

Mariusz Kwiecień urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (ówczesnej Akademii Muzycznej) w Warszawie w klasie Włodzimierza Zalewskiego. Już w 1995 r. jako student zadebiutował jako Figaro w Weselu Figara W.A. Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artysta kształcił się również w Lindemann Young Artist Development Program przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Właśnie tam szlifował talent wokalny oraz aktorski u najwybitniejszych śpiewaków operowych. 

Śpiewak debiutował na deskach MET w 1999 r. jako jako Kuligin w operze Kát’a Kabanová Leoša Janáčka. W MET występował jako Marcello w Cyganerii G. Pucciniego, Silvio w Pajacach R. Leoncavalla, Hrabia Almaviva w Weselu Figara, tytułowy Don Giovanni i Guglielmo w Così fan tutte W. A. Mozarta, Malatesta w Don Pasquale, Belcore w Napoju miłosnym, Lord Ashton w Łucji z Lammermoru, Nottingham w Roberto Devereux G. Donizettiego, a także jako Escamillo w Carmen i Zurga w Poławiaczach pereł G. Bizeta. 

Do najważniejszych ról artysty należy mozartowski Don Giovanni, tytułowy Król Roger w operze Karola Szymanowskiego oraz Eugeniusz Oniegin w dziele Piotra Czajkowskiego. Don Giovanniego śpiewał m.in. na deskach Covent Garden Theatre, Wiener Staatsoper, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera. Z kolei w postać Rogera Mariusz Kwiecień wcielił się m.in. w l’Opéra Bastille w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz ABAO-OLBE w Bilbao w reżyserii Michała Znanieckiego w Madrycie i na Festiwalu w Santa Fe oraz w Operze Krakowskiej. 

Mariusz Kwiecień utrwalił swoje wykonania na wielu płytach i DVD wydanych przez największe wytwórnie fonograficzne muzyki klasycznej, takie jak: Naxos, Telarc, Decca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Deutsche Grammophon oraz BelAir Classiques. 

Artysta jest także wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Ponadto zasiada w jury wielu konkursów wokalnych, są to m.in. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, Klaudia Taev Competition for Opera Singers, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego, Golden Voices w Batumi w Gruzji. 

Prowadzi kursy wokalne, współpracując z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz akademiami muzycznymi we Wrocławiu, w Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach. Kształci również w ramach Akademii Operowej TWON.  

Od 2020 r. do 2023 r. Mariusz Kwiecień pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej. W swej pracy skupia się głównie na propagowaniu młodych talentów sceny operowej. Realizacja tego celu przejawia się w jego autorskim programie Opera Młodych, w ramach którego Opera Wrocławska przygotowuje liczne premiery, promując w ten sposób młodych śpiewaków. Do najnowszych realizacji artysty na tej scenie w ramach Opery Młodych należą spektakle: Così fan tutte i Wesele Figara W.A. Mozarta, Manon J. Masseneta oraz liczne koncerty, m.in. Koncert arii nieznanych, Koncerty Patriotyczne oraz symfoniczne we współpracy z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.