Projekt

Opera Młodych

Pomost dla młodych śpiewaków i
adeptów szkół artystycznych pomiędzy
uczelnią a sceną, teorią a praktyką,
marzeniem a jego realizacją…

Projekt

Projekt w swych podstawach został powołany przede wszystkim w celu kształcenia śpiewaków.

Projekt obejmuje również pozostałe zawody teatrów operowych: muzyków, dyrygentów, realizatorów – reżyserów, scenografów, a także muzykologów, teatrologów.

Jako Opera Wrocławska idziemy o krok dalej, niż dotychczas istniejące programy i pozwalamy najzdolniejszym, wyselekcjonowanym młodym adeptom sztuki na wykorzystanie w pełni swojego potencjału i zrozumienie czym w swej istocie jest zawód artysty operowego.

Poprzez próby, udział w spektaklach, pracę z wybitnymi artystami oraz
zaangażowanie wszystkich zespołów działających w teatrze, doprowadzamy do
pełnego i gruntownego, praktycznego kształcenia artystów.

PLAY

Scenę oddano młodym niemal w całości podczas aż trzech oper W. A. Mozarta: Don Giovanni, Così fan tutte i Wesele Figara. Młodzi artyści regularnie pojawiają się także w obsadach innych spektakli premierowych i repertuarowych, koncertów i wydarzeń.

Prowadzeni przez najlepszych mentorów, młodzi artyści z sukcesem odnajdują się potem w wiodących rolach na scenach polskich i zagranicznych. Dali się już zachwycić melomanom w Niemczech, Austrii i Estonii. Międzynarodowa publiczność poznała już m.in. talent Zuzanny Nalewajek (zwyciężczyni Klaudia Taev Competition, prestiżowego międzynarodowego konkursu w Estonii), Huberta Zapióra, Piotra Buszewskiego i Szymona Mechlińskiego. Ten ostatni nadał nowe życie polskim kompozycjom podczas zorganizowanego w ramach projektu pilotażowego Opery Młodych Koncertu Arii Nieznanych. Poszukiwacze zaginionych arii. Młody baryton zajmuje się ponadto propagowaniem polskiego repertuaru muzyki operowej, ratując go od zapomnienia – udało mu się dotrzeć do rękopisów oper kryjących się m.in. w Bibliotece Narodowej i w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, a w niektórych przypadkach był on pierwszą osobą po II wojnie światowej, która miała je w rękach.

W programie wspieramy artystów w ich działaniach i zainteresowaniach oraz pomagamy w ich promocji również po opuszczeniu kurtyny.

Całość realizowana jest również w oparciu o współpracę z uczelniami artystycznymi, a naszymi partnerami są: Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu.

Pragniemy wysłać w świat najwspanialszą wizytówkę naszego kraju – młodych, zdolnych i doskonale wykształconych Polaków. Istota i innowacyjność polegają również, na tym, że młodym artystom powierzamy główne role, a partnerują im nie tylko artyści zatrudnieni w Teatrze, ale i wielkie gwiazdy światowego formatu.

Niech Ci, którzy przetarli szlaki pomogą teraz młodym przebyć tę sama drogę.

Założenia programowe